Edukacja ekologiczna jest dla wszystkich. Postawę ekologiczną należy kształtować od pierwszych świadomych dni życia dziecka, a wychowanie w poszanowaniu środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju zaowocuje czystym środowiskiem dla przyszłych pokoleń.
Sortowanie jest proste i tańsze niż wyrzucanie odpadów zmieszanych.
Każda gmina sama decyduje o koszcie wywozu śmieci, jak i o tym, na ile frakcji – czyli rodzajów – mają być podzielone śmieci. Ma również obowiązek informować swoich mieszkańców o tym, jak prawidłowo je segregować – co wrzucać do którego pojemnika, czy myć zużyte opakowania itd. O szczegóły pytaj w swoim urzędzie gminnym.
Wejście w życie nowej ustawy śmieciowej to doskonała okazja, by zacząć żyć zgodnie z zasadami ekologii. Regularne sortowanie odpadów nie jest ani trudne, ani uciążliwe. Oto kilka praktycznych porad, jak zorganizować segregację w domu.
- jeśli masz dużo miejsca, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie kosz podzielony na różne frakcje. Możesz również postawić kilka odpowiednio oznaczonych pojemników;
- na mniejszych powierzchniach możesz ograniczyć ilość koszy do dwóch: do jednego wrzucaj odpady zmieszane, a do drugiego – wszystkie te, które nadają się do odzysku. Gdy pojemnik się wypełni, wyrzuć śmieci pamiętając o podziale na odpowiednie frakcje;
- jeśli nie masz miejsca na nowe kosze, wykorzystaj do zbierania śmieci stare kartony i pudełka np. butach;
- zgniataj puszki, kartony i butelki plastikowe przed wrzuceniem do pojemnika;
- wyrzucaj butelki bez nakrętek i korków;
- brudny, zatłuszczony papier nie nadaje się do segregacji. Wrzucaj go do pojemnika ze zmieszanymi śmieciami.