FRONTSH1P
Projekt pn.: „Prekursorskie podejście do systemowych, holistycznych i integracyjnych rozwiązań dla nowego paradygmatu terytorialnej gospodarki o obiegu zamkniętym„, w skrócie FRONTSH1P, finansowany jest z ramowego programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 z konkursu w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Międzynarodowi eksperci przyznali wnioskowi złożonemu przez konsorcjum maksymalną ocenę.
W unijnym projekcie, którego budżet wynosi 19 mln euro, biorą udział 34 ośrodki badawcze i firmy z Europy. Celem tego przedsięwzięcia jest opracowanie „zielonych” technologii dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Koordynatorem projektu jest firma K-Flex Polska, a aż 11 partnerów to jednostki polskie, w tym Związek Międzygminny „BZURA”, Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich Opus, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki, Województwo Łódzkie, Gmina Parzęczew, KPMG Advisory, Sirmax Polska, Leda Polymer.
Podstawowe dane dla projektu:
- kwota datacji dla ZM Bzura: 731 250,00 euro, pokrywająca koszty po stronie Związku w 100%.
- okres realizacji: 01.11.2021 r. – 31.10.2025 r. – 48 miesięcy.
- związek uczestniczy w 4 grupach roboczych /zadaniach realizowanych w ramach projektu, a jego rola będzie zbieranie danych nt. odpadów w gminach, w tym odpadów organicznych i ścieków, jak również promowanie rozwiązań cyrkularnych możliwych do wdrożenia w Regionie Łódzkim.
Zadania projektu będą obejmować:
- Zidentyfikowanie istniejących inicjatyw i polityk na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym;
- Stworzenie platformy do odkrywania możliwości i dzielenia się informacjami, najlepszymi praktykami i udanymi przykładami;
- Zainicjowanie silnej komunikacji między uczelniami, przedsiębiorstwami i społeczeństwem obywatelskim w celu transferu technologii;
- Wymiana informacji i doświadczeń z innymi regionami i krajami UE;
- Zdefiniowanie nowych instrumentów regulacyjnych, tworzących regionalny plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym.
Współpraca całego grona partnerów dotyczy tzw. „gospodarki obiegu zamkniętego”, a więc takiego rozwiązania systemowego, w którym tworzy się zamknięte pętle, minimalizując w ten sposób zużycie surowców i produkcję odpadów. W ramach projektu zostaną utworzone cztery takie pętle. Każda z nich dotyczyć będzie innego rodzaju odpadów: opakowania drewniane, żywność, rolnicze i komunalne odpady organiczne, ścieki, odpady z tworzyw sztucznych i gumy.
Zapraszamy na stronę projektu https://frontsh1p.eu/